
We hebben het vaak over training en voeding, en daar kunnen alle klanten wel over meepraten. Maar als we het over rust hebben, wordt het vaak moeilijk.
“Ik sport nu toch” of “we kijken samen altijd tv” zijn standaard dingen die ik dan hoor. Het kan beide ontspannen aanvoelen, maar het is geen rust. Wist je dat 7 van de 10 Nederlanders zelf aangeven dat ze overprikkeld zijn? En wist je ook dat er met tv-kijken 11 miljoen prikkels per seconde binnenkomen, terwijl we er maar 4 miljoen kunnen verwerken?
De meeste mensen vinden dat ze pas mogen rusten als ze eerst alles gedaan hebben (werk, zorgen, doorgaan). En als er dan tijd over is, mogen we rusten.
Of: je moet rust eerst verdienen.
Maar herstel is geen luxe, het is een biologisch proces. Zonder herstel raakt je systeem uit balans. Dit is iets wat ik dagelijks in de studio tegenkom.
Wat doet rust met je:
• Je zenuwstelsel schakelt van actie naar herstel (als je uit balans bent, gebeurt dit dus niet)
• Stresshormonen dalen (niet als je uit balans bent)
• Spieren en weefsels krijgen ruimte om te herstellen
• Het brein verwerkt de prikkels en informatie die zijn binnengekomen
Zonder herstel raak je dus uit balans en raken al deze processen verstoord. Dit gebeurt niet ineens, maar geleidelijk. Terwijl het lichaam dit wel aangeeft, herkennen mensen het niet of denken ze juist dat ze harder hun best moeten doen.
Rust ziet er voor iedereen anders uit.
Voor de één is dat wandelen zonder doel, voor de ander lezen (geen e-reader), slapen (het belangrijkste voor herstel) of iets doen met de handen. Dat laatste helpt het brein om van denken naar voelen en doen te schakelen. Ook meditatie, in welke vorm dan ook, kan hieraan bijdragen.
De vorm is minder belangrijk dan het effect: minder prikkels en ruimte voor herstel.
Rust is alles wat je systeem helpt schakelen van actie naar herstel.
Niet alles wat ontspannen voelt, geeft ook rust.
Volgende maand ga ik hier verder op in: waarom rust ongemakkelijk kan aanvoelen.

